e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

Drewno
Budownictwo

Drewno – dlaczego warto z niego budować?

Drewno to jeden z materiałów stosowany w wielu pracach konstrukcyjnych ze względu na swoją trwałość i nie tylko. Możne je wykorzystywać do wielu zadań, gdyż jest wygodne w obróbce, charakteryzuje się sporą odpornością na uszkodzenia, a przy okazji daje spore możliwości. Poznaj kilka powodów, dla których warto skorzystać z drewna do budowy i nie tylko.

Co warto wiedzieć o drewnie?

Drewno to w pełni ekologiczny produkt, który występuje w rozmaitych formach. Tworzy się z niego podłogi, można z niego stawiać budynki, czy używać do konstruowania najróżniejszych rzeczy – od mebli, po najróżniejsze akcesoria i dodatki. Zaletą drewna jest nie tylko to, że z jednej strony jest solidne, a z drugiej stosunkowo wygodne w obrabianiu, ale także jest łatwo dostępne. Powstają z niego liczne produkty stolarskie,  które następnie da się wykorzystać nie tylko do budowy, ale nawet wykańczania wnętrz – z drzwiami, posadzkami, czy pionowymi ozdobami takimi jak panele ścienne, lamele i boazerie na czele. Dodatkowo drewno może być wykorzystywane do realizacji schodów i stolarki okiennej, a także tworzenia kuchennych blatów oraz parapetów, co ewidentnie wskazuje na jego ogromną wszechstronność. 

O drewnie warto wiedzieć także to, że stanowi podstawę licznych konstrukcji. Tworzy się z niego produkty, które następnie wykorzystuje się do dalszego budowania i opracowywania. Chodzi m.in. o deski, które są dostępne w różnych wersjach grubości i szerokości, o łaty, które są używane przy budowie wielu dachów dwuspadowych, czy o kantówki drewniane zwane także legarami, które są zazwyczaj strugane lub klejone. Przed przystąpieniem do prac, warto sprawdzić, czy kupione przez nas deski i kantówki drewniane zostały uprzednio zaimpregnowane. Jeśli nie, koniecznie trzeba poddać je tej czynności, aby zabezpieczyć je przed szkodnikami takimi jak korniki, a także wilgocią i powstawaniem pleśni. Można to zrobić przy pomocy pędzla, jednak najlepsze efekty daje wymoczenie w impregnacie, co sprawia, że produkt dokładnie wnika w każde miejsce.

Sprawdzone pomysły na wykorzystanie drewna

Chociaż do niedawna drewno było kojarzone jedynie z realizacją konstrukcji dachowych i tworzeniem mebli, to aktualnie coraz więcej osób decyduje się na stawianie budynków z jego udziałem. Jest to tzw. metoda szkieletowa, która cieszy się sporym zainteresowaniem dzięki nowoczesnemu podejściu i szybkiemu czasowi realizacji, co dla wielu inwestorów ma niemałe znaczenie.

Drewno w formie desek i kantówek znajdzie zastosowanie także w ogrodach. Można z niego wykonać płot, który po pomalowaniu specjalnym produktem będzie trwałym zabezpieczeniem posesji na długie lata. Innym pomysłem na użycie drewna jest stworzenie przydomowego tarasu, na którym będziemy przyjmować gości i relaksować się po ciężkim dniu pracy. Kantówki drewniane, łaty i deski pomogą także w przygotowaniu innych elementów architektury ogrodowej – z ich udziałem można postawić schowek na narzędzia lub rowery, a także wykonać uroczą altankę, w której można będzie grillować. Już kilka kawałków drewna wystarczy, aby stworzyć autorską ławkę lub pojemny stół, dzięki czemu nie tylko będziemy  mieć ogromną satysfakcję, ale i niemało oszczędzimy.