e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

instalacje w przedsiębiorstwie
Nieruchomości

Jak powinny być wyposażone instalacje w przedsiębiorstwie?

Każda instalacja, która będzie obecna w dużym albo małym zakładzie produkcyjnym, firmie usługowej powinna być poddawana regularnym przeglądom. Czy jednak zawsze będziemy korzystali z tych najlepszych instalacji i akcesoriów? Okazuje się, że czasami pomijamy reduktor ciśnienia, który jednak jest bardzo ważny, szczególnie jeżeli chodzi o te dotyczące sprężonego powietrza. W końcu będzie on odgrywać kluczową rolę w instalacji pneumatycznej. Chodzi tutaj oczywiście o jak najbardziej wydajną pracę i bezpieczeństwo funkcjonowania konkretnej instalacji. Niejednokrotnie przecież szczególnie w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie są obecne spore taśmy montażowe, występować będzie bardzo wysokie ciśnienie.

Dlaczego rekomenduje się wykorzystanie reduktorów ciśnienia?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że w przypadku bardzo rozbudowanych instalacji, gdzie są spore wymogi techniczne i trzeba przyjrzeć się bezpieczeństwu pracy urządzeń i pracowników. Tam elementy takie jak reduktor ciśnienia muszą być certyfikowane i zamontowane zawsze. Ich bardzo ważną funkcją jest przede wszystkim obniżanie ciśnienia wyjściowego do takiej konkretnej wartości, jaka została ustawiona na manometrze. To bardzo ważne, jeżeli chcemy mieć zagwarantowaną stałą wartość ciśnienia bez względu na to, jakie występują wahania ciśnienia wyjściowego. Jeżeli więc dysponujemy takim reduktorem ciśnienia, to wówczas mamy pewność, że jego redukcja działa prawidłowo. Oczywiście zawsze też powinniśmy zainteresować się tym, w jaki sposób wybierać tego typu reduktory, aby były dopasowane perfekcyjnie do naszej instalacji.

Czy zawsze wiemy, jak wybrać reduktor ciśnienia?

W teorii zawsze wszystko jest oczywiste, ale w praktyce jak pokazują statystyki, nie zawsze interesujemy się takimi kwestiami technicznymi. Naturalnie wszyscy oczekujemy, że instalacja będzie działać niezawodnie, ale czasami zdarzają się jakieś drobne awarie. Jeżeli więc chodzi o to, któremu konkretnie reduktorowi ciśnienia możemy zaufać i jaki powinien być zamontowany, to w zasadzie można go bardzo szybko rozpoznać na instalacji. Niestety sprawy się komplikują, jeżeli będziemy chcieli dopasować odpowiedni model do konkretnej instalacji. Musimy więc tutaj skoncentrować się na pewnych ważnych kwestiach. Przede wszystkim musimy się dowiedzieć, na jakim ciśnieniu będzie pracować reduktor ciśnienia. W końcu zakres jest tutaj spory, bo aż od 1 do nawet 30 bar. Istotne również jest to, jakie są średnice otworów przyłączeniowych dopasowane do rur instalacyjnych.