e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

Szczypce dla elektryka
Budownictwo

Szczypce dla elektryka i majsterkowicza

Szczypce dla osób zajmujących się pracami związanych z elektryką należą do podstawowych narzędzi. Przy ich pomocy można wykonać wiele prac instalacyjnych. Aby jednak wszelkie zadania przebiegały w sposób skuteczny, a zarazem bezpieczny warto zainwestować w solidne akcesoria, wykonane z materiałów wysokiej jakości. Do takich elementów z pewnością będą należały szczypce do ściągania izolacji. Z pewnością powinny się one znaleźć na wyposażeniu każdego elektryka oraz majsterkowicza.

Ochrona przed działaniem prądu

Dla elektryka czy elektromontera szczególne znaczenie, jeśli chodzi o szczypce, będzie miało zabezpieczenie przed działaniem prądu. Chodzi o prąd zmienny o napięciu do 1000 V, oraz prąd stały o działaniu 1500 V. Przed zakupem warto sprawdzić te informacje na obudowie urządzenia. Producent powinien zawrzeć te dane. Dzięki nim zorientujemy się jakim rodzajem szczypiec do ściągania izolacji powinniśmy się zainteresować. Warto przy tym pamiętać, że kolorem charakterystycznym dla narzędzi chroniących przed działaniem prądu jest barwa żółta. Poza tym akcesoria takie są oznaczone symbolem trójkąta. Dzięki temu łatwo jest zrozumieć, z jakimi przedmiotami mamy do czynienia.

Rodzaje szczypiec

Jeśli decydujemy się na zakup szczypiec do ściągania izolacji, to warto wiedzieć, że występują one w trzech wariantach. Chodzi o szczypce boczne, automatyczne oraz czołowe. Każdy ich rodzaj ma inne zastosowanie i jest wykorzystywany do działania na innych przewodach. Szczypce boczne posiadają kilka otworów o odmiennej wielkości. Szczypce czołowe mają ręczną regulację. Natomiast szczypce automatyczne same dostosowują się do rozmiaru przewodu. Kiedy wybieramy szczypce do ściągania izolacji, to warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Im narzędzie będzie twardsze, tym większą będziemy mieli wygodę podczas wykonywanych zadań.

Szczypce do zaciskania końcówek

Poza wspomnianymi akcesoriami warto też wyposażyć się w szczypce do zaciskania końcówek. Występują one w wielu odmianach i mogą mieć różnorakie zastosowanie. Zanim więc zdecydujemy się na ich zakup, trzeba się zastanowić nad swoimi potrzebami pod tym względem. W ofertach wielu sklepów z tego typu asortymentem możemy spotkać szczypce do zaciskania końcówek telefonicznych oraz tulejkowych. Oczywiście narzędzia te mogą służyć też do innych prac, gdyż zazwyczaj posiadają dodatkowe funkcje. Istnieje jeszcze wiele innych narzędzi dla elektryków i majsterkowiczów. Jednak do podstawowego ich wyposażenia służą przede wszystkim szczypce do ściągania izolacji. Dzięki ich różnym wersjom można wszelkie prace wykonać szybko i sprawnie.