e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

Sprężarki śrubowe
Dom

Sprężarki śrubowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Produkcja powietrza sprężonego pod odpowiednim ciśnieniem to zadanie sprzętu, który nazywamy sprężarką. Współcześnie możemy znaleźć różnego rodzaju urządzenia, takie jak m.in. sprężarki tłokowe i sprężarki śrubowe. Co warto wiedzieć o tych drugich elementach? Dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy!

Sprężarka, wykorzystując mechanizm swojego działania, generuje odpowiednie ciśnienie danego gazu (najczęściej powietrza), które wykorzystywane jest później w różnego rodzaju sprzętach pneumatycznych. Sprężarki śrubowe są jednym z typów takich urządzeń.

Czym są sprężarki śrubowe i jak działają?

Co to jest sprężarka śrubowa? To urządzenie, które tworzy ciśnienie gazu pod wpływem ruchu specjalnych wirników, zamontowanych w układzie sprzętu i zaciskania się śrub. Ma bardzo wysoką wydajność i jest nowoczesnym, stosowanym stosunkowo od niedawna urządzeniem. Do zalet sprzętu możemy zaliczyć też ciągłą pracę, bez przerw na „odpoczynek” i równa praca, wymagana przy zastosowaniu precyzyjnym (np. w lakiernictwie).

W zależności od wymogów, sprężarki o śrubowym systemie działania dzielą się na olejowe i bezolejowe. Każde z nich ma inne zastosowanie.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Śrubowe sprężarki powietrza mają wszechstronne zastosowanie w produkcji, usługach i przemyśle. Ze względu na wydajność pracy, precyzję, wytrzymałość i stosunkowo niski, generowany hałas, można korzystać z nich do zasilania urządzeń pneumatycznych podnośnikowych, sprzętów do precyzyjnego malowania pod dużym ciśnieniem czy (w przypadku sprężarek bezolejowych) obrabiania pożywienia różnego rodzaju.

Taki rodzaj sprężarki spotykany jest także w fabrykach, magazynach, punktach usługowych, warsztatach samochodowych i wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie gazu sprężonego do bardzo wysokiego ciśnienia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprężarki śrubowej? 

Pamiętaj, żeby przede wszystkim dobrze określić swoje zapotrzebowanie. Musisz wiedzieć jak bardzo sprężonego gazu potrzebujesz. Wydajność to najważniejszy element przy wyborze odpowiedniej sprężarki śrubowej. Poza tym zwróć uwagę czy zakupiony sprzęt ma system uzdatniania powietrza (ważny np. w przetwórstwie czy przemyśle spożywczym) i dostępny jest w formie stacjonarnej lub mobilnej.

Postaw też na urządzenia od renomowanej firmy, które nie zawiedzie Cię w newralgicznej sytuacji. Warto więc przed zakupem sprawdzić opinie o danym sprzęcie, aby nie kupować kota w worku.