e-metalhurt.com.pl

E-metahurt – budownictwo, dom, ogród

ogrodzenie drewniane
Ogród

Ogrodzenie drewniane – wady i zalety

Budowa domu to niezwykle skomplikowany proces. Trzeba zadbać o jakość wykorzystywanych materiałów, sposób budowy, czy też nawet odpowiedni termin jej rozpoczęcia. Nie można jednak zapominać o tym, jakiego typu ogrodzenie się zastosuje wokoło całej działki. I co ciekawe, często ten właśnie aspekt sprawia najwięcej trudności. Szczególnie kwestii wybrania do tego celu drewna. Jakie są wady oraz zalety ma ogrodzenie drewniane?

ogrodzenie rośliny

Ogrodzenie drewniane – najważniejsze zalety

Co konkretnie powoduje, że warto sięgnąć po drewno, jeśli chodzi o budowanie ogrodzenia na swojej działce? Jakie są zalety tego materiału i jak wpływają one na to, jak używać się będzie takiego rodzaju ogrodzenia?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą, która płynie ze stosowania drewnianego ogrodzenia, jest jego rewelacyjny wygląd. Drewno użyte do budowy ogrodzenia jest bardzo estetycznym materiałem, który dodatkowo może być kupiony w najróżniejszych kształtach, wielkościach, formach, a także oczywiście kolorach. Powoduje to, że nie tylko drewno samo w sobie ma wiele uroku, lecz również jego poszczególne cechy do strony wizualnej mogą być dobrane pod kątem tego, czego oczekuje inwestor.

Innego typu bardzo ważną zaletą jest fakt, że takie ogrodzenie jest zwyczajnie bardzo tanie. Koszt wybudowania takiej wersji jest wielokrotnie niższy, niż w przypadku np. ogrodzenia murowanego. Na cenę wpływa również fakt, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby całe ogrodzenie wykonać całkowicie samodzielnie. Drewno jest bardzo łatwe w obróbce, nie wymaga wiele doświadczenia, a także skomplikowanych narzędzi. Oznacza to również to, że na późniejszy etapie jego eksploatacji, ewentualne naprawy również można zrealizować szybko i wygodnie, a co najważniejsze bardzo tanio, bo samodzielnie.

ogrodzenie drewniane

Zobacz też, czy warto zainwestować w beczkę na deszczówkę

Wady drewnianego ogrodzenia

Jak jednak łatwo się domyślić, drewniane ogrodzenie to nie tylko liczne zalety. Posiada ono również kilka bardzo poważnych wad, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, gdy rozważa się wybranie i tego właśnie surowca. O czym zatem konkretnie mowa? Przejdźmy do konkretów.

Zdecydowanie najważniejszą wadą w tym wypadku jest to, że drewno jest bardzo mocno podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niska temperatura, wilgoć, czy też wiatr, mocno wpływają na strukturę drewna, często doprowadzając ogrodzenie do zniszczenia. Można oczywiście w tym celu stosować różnego rodzaju środki konserwujące, ale po pierwsze trzeba je stosować regularnie, co nie jest wcale takie wygodne, a po drugie, nawet najlepsza chemia nie uchroni ogrodzenia przed silnym wiatrem.

Jednak żaden inny materiał nie jest w stanie oddać uroku, który daje drewno. Warto zainwestować w to najwyższej jakości. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że zostanie z nami na dłużej.

Przeczytaj też o ścieżce z kamienia polnego