e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

beczka na deszczówkę
Ogród

Beczka na deszczówkę- zakup proekologiczny i oszczędność pieniędzy

W ostatnich czasach w związku z ociepleniem klimatu coraz bardziej zmagamy się z suszą w Polsce. Dlatego tak ważne jest niemarnowanie wody, a jednym ze sposobów jest zbieranie wody, która dosłownie spada nam z nieba. Zbieranie wody deszczowej nie musi być skomplikowanym i drogim przedsięwzięciem. Wystarczy postawienie beczki na deszczówkę obok rury spustowej oraz rynienka lub inny element przekierowujący do niej wodę opadową. Jednakże zbieranie wody deszczowej to nie tylko postępowanie proekologiczne, ale także możliwość zaoszczędzenia. Do przygotowywania jedzenia wykorzystujemy tylko niewielką ilość wody. Korzystając z deszczówki w pozostałych celach, możemy znacząco zmniejszyć koszty wody wodociągowej. Zainwestowanie w zbiornik na wodę deszczową nie musi wiązać się z dużymi kosztami, a dodatkowo w wielu miastach można starać się o dofinansowanie.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę występują w formie naziemnej i podziemnej. Pojemniki naziemne zazwyczaj mają mniejszą pojemność i są prostsze do zamontowania, w przeciwieństwie do instalacji podziemnej. Beczka na deszczówkę nie musi być elementem psującym krajobraz. W zakupie dostępne są różne rodzaje ozdobnych beczek w wielu kolorach. Zbiornik może imitować strukturę drewna lub występować w formie antycznej amfory. Istnieją również zbiorniki, na których możemy sadzić rośliny. Możemy wybrać taką formę beczki, jaka będzie współgrać z klimatem w ogrodzie. Zależnie od rodzaju, zbiornik może posiadać dodatkowe akcesoria, takie jak kran, filtry czy pompa. Instalacja zbiorników podziemnych to już większa inwestycja, w której musimy wziąć pod uwagę ilość opadów na danym terenie, poziom wód gruntowych, a także rodzaj gruntu.

Idąc w stronę natury, zobacz jak wygląda ogród naturalistyczny

Wykorzystanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym

Najbardziej oczywistym użytkowaniem wody deszczowej jest podlewanie ogrodu. Jeśli chcemy wykorzystywać deszczówkę tylko w takim celu, wystarczy zbiornik naziemny o pojemności około 300 l. W przypadku inwestycji w większy podziemny zbiornik możemy wykorzystywać deszczówkę na wiele sposobów. Musimy jedynie pamiętać, że taka woda jest niezdatna do picia. Wodę deszczową możemy spożytkować do mycia samochodu, spłukiwania toalety lub do prania w pralce. Przy takim zastosowaniu warto oczywiście zainwestować dodatkowo w filtry, które oczyszczą wodę z piasku i innych większych cząstek. Z gromadzenia deszczówki możemy mieć dużo korzyści. Zbieranie wody opadowej to oszczędność w domowym budżecie, a ponadto mamy pozytywny wpływ na gospodarkę wodną w naszej okolicy.