e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

ścieżka z kamienia polnego
Ogród

Ścieżka z kamienia polnego – na czym polega budowa?

Kamienie, które leżą na polach mogą mieć swoje ciekawe zastosowanie. Jakie? Otóż można z nich zbudować trwałe i jednocześnie naturalne ścieżki, które przydadzą się na przykład w zajmującym dużą powierzchnię, pięknym ogrodzie albo na wiejskich podwórkach. Zobaczmy zatem, jak wyglądają prace związane z ich wykonaniem.

Ścieżka z kamienia polnego, czyli słynne „kocie łby”

Takie nawierzchnie, mające swój jedyny w swoim rodzaju, rustykalny charakter, budowano w dawnych czasach – szczególnie na początku XX wieku. I wcale nie były to tylko wąskie ścieżki, ale także lokalne drogi, po których jeździły dorożki i pierwsze auta. „Kocim łbom” daleko było jednak do równego asfaltu (tak zwanej kostki betonowej).

Dlatego obecnie kamienie polne nie są tak często używane. Nie da się przecież wygodnie po nich szybko poruszać jakimkolwiek pojazdem. Mało tego, nawet jazda na rowerze nie sprawia żadnej przyjemności. Ale i tak nadal spełniają swoje funkcje w ogrodach i w pobliżu domów mieszkalnych, idealnie komponując się całym otoczeniem.

Czy budowa ścieżki z kamieni polnych jest trudna?

Wydaje się, że nie jest to bardzo skomplikowane zadanie. Tymczasem zbudowanie nawierzchni z materiałów, jakimi są kamienie znalezione na polu, okazuje się dość wyczerpujące i wymagające cierpliwości oraz umiejętności.

Nie ułożymy ot tak kamieni na warstwie piasku, ciesząc się, że praca będzie z głowy. Mamy przecież do czynienia z licznymi bryłami o nieregularnych formach, kształtach oraz przeróżnej wielkości. To nie dziecinne puzzle, które z łatwością można do siebie dopasować. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy wykonają ścieżkę w taki sposób, aby była w pełni wytrzymała.

Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w beczkę na deszczówkę

Poszczególne kroki wykonania ścieżki

Ścieżka z kamienia polnego musi być najpierw wytyczona w danym terenie. Polega to między innymi na dokładnym usunięciu ziemi wraz z roślinnością i zastąpieniu jej pewną warstwą piasku. Kolejny etapem będzie zrobienie stabilizowanych cementem obrzeży.

Jeżeli chcemy, by ścieżka była jak najbardziej równa, bez sporych szczelin między kamieniami, to płaska strona każdej z brył powinna znaleźć się u góry. Co więcej, w celu ochrony przed deszczem, który może przeniknąć do gruntu, małe przerwy zapełnia się piaskiem.

Na koniec trzeba tylko pamiętać o tym, aby odpowiednio dobić każdy kamień (do tego stosuje się np. gumowy młotek). Jest to bardzo ważne. Dzięki takiej czynności nawierzchnia nie będzie się zapadać w trakcie codziennego użytkowania (chodzenia po niej w płaskim obuwiu).

Poznaj też wady i zalety ogrodzenia drewnianego