e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

pralnia pod schodami
Remont

Pralnia w domu- gdzie ją umieścić?

Pralnia w domu jednorodzinnym to najczęściej wydzielone pomieszczenie, które przeznaczone jest nie tylko do prania, ale również suszenia, a nawet prasowania odzieży. Bez niej musimy wykonywać te czynności w różnych pomieszczeniach, co wprowadza spory chaos. Jak zaaranżować pralnię, która będzie funkcjonalna?

pralnia w łazience

Gdzie wygospodarować miejsce na pralnię?

Wybierając miejsce na pralnię warto warto zadbać, by nie było z niej daleko do szaf oraz garderoby. Dzięki temu rozkładanie prania będzie dużo łatwiejsze. Nie zawsze jest taka możliwość, jednak lokalizacja nie jest dużą przeszkodą.

Warto również skoncentrować się na pomieszczeniach, w których jest okno. Dzięki temu można stworzyć również miejsce do prasowania. W tak przygotowanej pralni odzież nie tylko zostanie wyprana, ale również wysuszona i wyprasowana. Pozostanie wyłącznie ułożenie jej w szafach.

Ciekawym miejscem na niewielką pralnię jest wnęka pod schodami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pralnia pod schodami wymaga wcześniejszego przygotowania. Już na etapie budowy domu warto zadbać, by doprowadzić przyłącze wody i wykonać odpływ.

Kolejnym miejscem, w którym można usytuować pralnię, jest część gospodarcza domu, czyli pomieszczenia w pobliżu garażu oraz spiżarni. Jeżeli jest taka możliwość warto zadbać, by z pralni było bezpośrednie wyjście do ogrodu. Pranie suszone na zewnątrz szybko schnie, jest świeże i pięknie pachnie.

Nie wszyscy są zwolennikami pralni wydzielonej na strychu. Część osób podkreśla, że noszenie prania może okazać się kłopotliwe. Jest to jednak rozwiązanie, które ma swoje zalety. Pralnia na strychu może być przestronna. Suszenie prania w pomieszczeniu, gdzie są okna jest dużo łatwiejsze niż w pomieszczeniach, gdzie jest wyłącznie wentylacja.

Zobacz, jakie są najbardziej popularne dekoracje do przedpokoju

pralnia w domu

Komfortowa pralnia w domu

Najważniejszym elementem pralni jest odpowiednia wentylacja. To dzięki niej pranie w krótkim czasie będzie gotowe do prasowania. Pralnia pod schodami, która jest niewielka, musi mieć odpowiednią wentylację, by w pomieszczeniu nie było wilgoci, która prowadzi do rozwoju pleśni. Jednym ze sposobów na stworzenie dobrego przepływu powietrza jest wykonanie ażurowych drzwiczek.

Chcąc urządzić pralnię, która będzie wygodna i funkcjonalna nie można zapomnieć o zlewie, który jest niezbędny, by przeprać delikatną odzież ręcznie lub uzupełnić wodę w żelazku.

Kolejnym elementem, o który należy zadbać w pralni jest podłoga oraz ściany, które muszą być zabezpieczone przed wodą. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ułożenie płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Dzięki temu, bez problemu, można pralnię posprzątać usuwając nadmiar wody.

Mając możliwość wydzielenia dużego pomieszczenia warto w pralni zaaranżować również suszarnię oraz miejsce do prasowania. Niezbędne są blaty robocze oraz półki i wieszaki, na których znajdzie się poskładane pranie. Możesz je łatwo znaleźć w sklepie.

Zobacz też, jak odnowić starą wannę