e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

Dom

Wszystko co warto wiedzieć o szafkach kuchennych

Trudno wyobrazić sobie wnętrze funkcjonalnej i przestrzennej kuchni bez odpowiednio dopracowanych i funkcjonalnych szafek. Różnią się one między sobą kształtem, formą, kolorystyką, ale też stopniem funkcjonalności. Co zatem warto wziąć pod uwagę, wybierając idealną szafkę do swej kuchni?

Kształt i orientacja

Szafka kuchenna powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Na tą cechę wpływ ma szereg różnych czynników, w tym jej kształt. Typowa szafka do kuchni może być zorientowana w pionie lub w poziomie. Szafki pionowe mogą pomieścić przede wszystkim duże przedmioty, w tym m.in. artykuły do czyszczenia. Co prawda wewnątrz nich często umieszczane są półki, ale – w związku z oparciem ich na specjalnych bolcach – można je łatwo wyjąć. Do drugiej grupy szafek zalicza się meble zorientowane w poziomie, które najczęściej składają się z usadowionych jedna na drugiej szuflad. Modele te sprawdzają się przede wszystkim do przechowywania dużej liczby niewielkich przedmiotów codziennego użytku.

Sposób otwierania szafki

Kolejną, bardzo ważną cechą szafek kuchennych jest sposób ich otwierania. Zwykle posiadają one specjalne uchwyty, za które można łatwo pociągnąć. Niestety, odstają one w pewnym stopniu od powierzchni drzwiczek, co może wiązać się z ryzykiem uderzenia w nie lub nawet zranienia. Niektóre szafki można też otwierać za pomocą prostego mechanizmu naciskowego, który po wciśnięciu drzwiczek automatycznie się otwiera. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które cenią sobie przede wszystkim wygodę pracy w kuchni i chcą optymalnie wykorzystać każdy centymetr sześcienny jej objętości.

Materiał wykonania

Fakt, zdecydowana większość szafek kuchennych jest wykonana z drewna. Mimo to, znajdują się one często w bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka, czyli potężnego źródła wilgoci. Dobrej jakości szafki są wykonane w głównej mierze z drewna pokrytego specjalną warstwą ochronną, która zabezpiecza drewno przed wypaczeniem. Zastosowane do produkcji szafek drewno powinno być przede wszystkim lekkie. Fakt ten docenią zwłaszcza te osoby, które szukają funkcjonalnych, a zarazem kompaktowych szafek kuchennych. Materiał wykonania będzie miał też wpływ na sposób zaaranżowania mebla, gdyż modele wykonane np. jesionu będą wyróżniały się dość jasnym kolorem. Z kolei hebanowe i dębowe meble kuchenne będą raczej dość ciemne i wyraziste.

Reasumując, wybór właściwej szafki kuchennej to sztuka, dzięki której będzie można zaaranżować wnętrze nawet bardzo małego, choć funkcjonalnego pomieszczenia kuchennego.