e-metalhurt.com.pl

E-metahurt – budownictwo, dom, ogród

lodówka bez zamrażalnika
Dom

Czy lodówka bez zamrażalki ma sens?

Wiele osób przywykło do tego, że lodówka bez zamrażalki jest bezużyteczna. Do czego niezbędny jest właściwie ta druga część? Kiedy lubimy mieć zapasy produktów wymagających temperatur niższych, niż te w lodówce, trzymanych przez przynajmniej kilka miesięcy.

Temperatury w lodówce

Wbrew przekonaniom, że w lodówce „panuje mróz”, wcale tak nie jest. Bo lodówka to nic innego, jak chłodziarka – ma chłodzić, a nie zamrażać i utrzymywać w tym stanie żywność.

Dokładna temperatura w chłodziarce różni się, zależnie od półki, ale waha się zwykle w przedziale 2-8 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalna temperatura dla wielu produktów oscyluje jednak wokół 4 stopni.

Natomiast w zamrażarce powinien panować „mróz” przynajmniej na poziomie -18 stopni.

Kiedy lodówka bez zamrażalki się sprawdzi?

Jeżeli dana osoba lub rodzina zjada zapasy z lodówki w miarę na bieżąco i jej całkowity „wsad spożywczy” wymienia się maksymalnie co 7-10 dni, w takim gospodarstwie domowym sprawdzi się lodówka bez zamrażalki.

Można ją kupić zarówno do zabudowy, jak i wolnostojącą. Lodówki bez zamrażalnika mają różną wysokość. Można więc wybierać i pod tym względem – zależnie od:
– liczby osób stale zamieszkujących konkretne gospodarstwo domowe
– częstotliwości przyjmowania gości i ich najczęstszej liczby
– przyzwyczajeń dietetycznych użytkowników.

Jeśli jednak zamrażalka zacznie nagle być potrzebny, będzie można go dokupić osobno.

Sprawdź, gdzie warto umiejscowić pralnię w budynku

Jaką lodówkę bez zamrażalki kupić?

Tego typu sprzęt produkują wszystkie najbardziej znane firmy zajmujące się wyposażeniem AGD. Jeśli więc ktoś jest przywiązany do konkretnego producenta, może zainteresować się także i lodówką bez zamrażalnika pochodząca właśnie od niego. Jeśli jednak akurat w danym momencie nie będzie mógł znaleźć chłodziarki o konkretnych wymiarach od producenta A, ma jeszcze do dyspozycji lodówki kilku innych znanych firm.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę, na ile dany sprzęt jest energooszczędny i czy np.
– ma system no frost
– automatycznie powoduje znikanie szronu.
Jeśli komuś notorycznie zdarzało się wcześniej nie domykać lodówki, przyda się też automatyczny system domykania drzwi.

Ile to kosztuje lodówka bez zamrażalki?

Lodówkę bez zamrażalki można kupić już za kilkaset złotych – oczywiście w przypadku tych najniższych, z najmniejszą liczbą półek. Górną granicę trudno określić – sporo zależy od wielkości i dodatkowych funkcji. Jednak w granicach do 2000 zł można dostać chłodziarkę wysoką na przynajmniej 180 cm, energooszczędną i np. z możliwością utrzymania jednolitej temperatury w całym wnętrzu. Warto więc dokładnie porównać przynajmniej 3 modele z konkretnej półki cenowej, aby określić, czego oczekuje się od nowej lodówki.

Oczywiście dobrym rozwiązaniem będzie również odkupienie używanej lodówki. W ten sposób nie tylko zaoszczędzi się troszkę i pieniędzy ale również zadba się o środowisko.

Przeczytaj też, jak stworzyć zorganizowany dom