e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

mały ogródek pzydomowy
Ogród

Mały ogródek przydomowy – dlaczego warto?

Małe jest piękne i potrafi cieszyć. Wplatając w to roślinność – powstaje coś wspaniałego. Przykładem takiego połączenia jest mały ogródek przydomowy. Można stworzyć go samemu, bez angażowania większej ekipy fachowców. Nie wymagają też inwestowania dużej kwoty, chyba że inwestor chce na przykład wzbudzić jeszcze większą zazdrość sąsiada. Jeżeli posiadasz działkę, jakikolwiek teren przy domu- spróbuj uczynić z niego właśnie takie małe dzieło. Pewne jest na pewno to, że nie będziesz żałował.

Mały ogródek stolik

 Pomysł na mały ogródek może zrodzić się sam, ale warto nie bać się zaczerpnąć inspiracji. Nie potrzeba wiele, aby zaprojektować coś wyjątkowego. Im mniejszy teren do zagospodarowania, tym prostsza sprawa. Można wtedy jeszcze bardziej skupić się na detalach i dopracować mały ogródek. Plusem jest również fakt, że mniejszy teren jest o wiele prostszy w pielęgnacji. Nie będzie więc wymagał dużego nakładu pracy, co jest częstą obawą inwestorów. Wystarczą podstawowe prace pielęgnacyjne w przerwie między obowiązkami

Jak urządzić mały ogródek?

Aranżacja małych ogrodów skupia się przede wszystkim na projekcie. Należy go dobrze opracować przed przejściem do doboru składu gatunkowego roślin. Przy projektach takiej wielkości liczy się każdy metr, więc należy szczególnie  skupić się na tym etapie. Dobrze jest robić dokładne rysunki, odręcznie lub w programie graficznym. Ułatwi to pracę i będzie możliwością do redukcji błędów.

Ogród ma być spójny z otoczeniem, pasować do budownictwa i krajobrazu. Warto pamiętać o elementach małej architektury. Będą one nawiązywać do miejsca i wizji projektowanego terenu. Odpowiednio dobrane oświetlenie i inne dodatki sprawiają wrażenie wizualnego powiększenia. Warto zaopatrzyć się w narzędzia i działać, kiedy tylko jest okazja.

Zobacz, w jaki sposób zaaranżować tanio ogród

mały ogródek sadzonki

Ogrodowe inspiracje

Najprostszym sposobem na zaczerpnięcie inspiracji  na początek jest obserwacja gotowych rozwiązań. Nie chodzi o zupełne odwzorowanie gotowych projektów, ale ukazanie możliwości dla zagospodarowania małego ogrodu. Wiele projektów opiera się na podobnych schematach. Dzięki nim łatwiej będzie zacząć własny projekt. Dobór dodatkowych elementów to wielkie pole do popisu z mnóstwem możliwości.

Można jednak bardziej wgłębić się w temat i na przykład poszukać informacji na temat ogrodów na przestrzeni wieków. Jest to opcja dla bardziej zaawansowanych osób, ale i tak warto spróbować. Aktualnie w projektach stawia się na nowoczesność. Ogrody renesansowe, średniowieczne nie są niemożliwe do odwzorowania. Wystarczy poznać podstawowe zasady kompozycji i doboru roślin.

Niżej znajduje się kilka inspirujących przykładów które mogą zmotywować do działania. Czasem mały fragment inspiracji może rozwinąć wyobraźnię i doprowadzić do niezwykłego projektu.

Sprawdź też jakie są wady i zalety ogrodzenia drewnianego

pomysł na mały ogród
Przykład prostego ogrodu, który stawia na zieleń
ogród inspiracje
Kamienne elementy w ogrodzie z dodatkiem barwnej roślinności
roślinność w ogrodzie
Proste zagospodarowanie trawnika krzewami, niskimi drzewami rabatami bylinowymi