Dla wielu osób podesty antypoślizgowe kojarzone są głównie z koleją i zastosowaniem zarówno w wagonach osobowych, jak i towarowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dziś ich zastosowanie jest znacznie szersze i wybiega daleko poza koleje. Gdzie zatem najlepiej sprawdzają się w zastosowaniu tego typu podesty?
Co warto wiedzieć o antypoślizgowych podestach?
Do wykonywania podestów antypoślizgowych stosowany jest materiał o wszechstronnym zastosowaniu, czyli blachy perforowane. Blacha podestowa nigdy nie jest gładka, dzięki czemu uzyskuje właściwości antypoślizgowe. Dodatkowo znajdują się na niej przebijające na wlot otwory. Dzięki nim gęste płyny takie jak oleje czy smary nie utrzymują się na powierzchni podestu, a ściekają przez wykonane na blasze oczka wentylacyjne. Ze względu na antypoślizgowe właściwości tego typu podesty mają szerokie zastosowanie i świetnie będą się sprawdzały wszędzie tak, gdzie konieczne jest stworzenie powierzchni użytkowej o bardzo dobrej przyczepności. Współcześnie produkowane podesty są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne, nie tylko ze względu na antypoślizgowe właściwości, ale również z uwagi na dużą wytrzymałość na obciążenia oraz dobrą izolację wilgoci. Ponadto antypoślizgowe podkładki są wysoce odporne na działanie chemicznych czynników (między innymi olei, farb, tłuszczy, kwasów, rozpuszczalników), co tylko zwiększa możliwości ich wykorzystania.
Jakie jest zastosowanie podestów antypoślizgowych?
Podesty antypoślizgowe obecnie stosowane są przede wszystkim w budownictwie. Tu w wariancie antypoślizgowym w czasie prowadzenia prac wykonywanych jest mnóstwo bardzo różnych konstrukcji. Gdzie można wykorzystać takie podesty? Oto tylko niewielka cześć sposobów ich wykorzystywania:
-
podesty jako element schodów zewnętrznych (takie rozwiązanie stosowane jest głównie w miejscach noclegowych, rzadko kiedy w domach jednorodzinnych) – dzięki temu efektywniej można wykorzystać dostępną przestrzeń;
-
podesty niezawodne będą również w zakładach pracy i halach produkcyjnych;
-
infrastruktura masowego użytku, czyli dworce, przystanki autobusowe czy budynku użyteczności publicznej.
Ze względu na to, że podesty antypoślizgowe mają bardzo dużą nośność może na nich jednocześnie pracować nawet kilka osób.
Podesty są uniwersalne i co ważne można je dowolnie rozbudowywać i rozbierać, co ułatwia nie tylko wymianę uszkodzonych elementów, ale również ich każdorazowe dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Wielu producentów wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, oferuje możliwość wykonania na indywidualne zamówienie podestu w wersji antypoślizgowej.
Materiał zewnętrzny