e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

ogród naturalistyczny
Ogród

Ogród naturalistyczny- dlaczego nie?

Ogród naturalistyczny opiera się na pięknie natury, tym co nie zostało zmienione ręką człowieka. Rodzaj ten jest przede wszystkim dedykowany miłośnikom natury. Powinien on być jak najbardziej naturalny, pasujący do krajobrazu. Nie ma tu miejsca na gatunki obce czy też rzucające się w oczy elementy małej architektury. Dlaczego warto stworzyć właśnie taki ogród? Jednym z plusów  jest  to, że nie będzie wymagał wiele pielęgnacji. Ma być przecież jak najbardziej naturalny. 

ogród naturalistyczny

Jak projektować ogrody naturalistyczne?

Sama nazwa stylu wskazuje, że ogród ten powinien przyjmować naturalną, swobodną formę. Projektowanie kojarzy nam się z wielką burzą mózgów, licznymi szkicami, ciężkim doborem materiałów i gatunków. Nie ma potrzeby aby wzbogacać projekt w wyszukane formy czy też elementy. Po prostu, projekt właściwie dokończy się sam, zadecydują o nim same rośliny. Projektując musimy pamiętać, że na pierwszym miejscu musi znaleźć się naturalność. Zawodowy projektant może się przydać, ale nie koniecznie. Wystarczy odpowiednio zaznajomić się z tematem i obserwować piękną naturę.

Właściciel takiego ogrodu powinien mieć za zadanie w późniejszym etapie tylko lekkie prace w ogrodzie. Jest to więc świetna opcja dla mniej aktywnych. W przyrodzie wszystko kieruje się własnymi zasadami. Człowiek w takim miejscu jest potrzebny, ale to nie on będzie tu kierownikiem.

Zobacz też, jakie są zwierzęta pożyteczne w ogrodzie

Rośliny w ogrodach naturalistycznych

W ogrodzie naturalistycznym dobór roślin powinien być zróżnicowany. Oprócz drzew, krzewów, bylin, należy pamiętać nawet o chwastach.  Można polecić tu trawę łąkową jednoroczną, starca, oset pnący, dziki bez, gwiazdnicę pospolitą.

Prawdą jest, że roślinność w naturze trzyma się w grupach. Ważne jest więc to, aby nie projektować roślin z dala od otoczenia. Dobrze jest sadzić je w grupach, kierując się ich możliwościami wzrostu, czyli najmniejsze od przodu. Polecanymi drzewami do ogrodu naturalistycznego są brzozy, dęby, lipy, graby, jesiony. Z kolei do preferowanych krzewów możemy zaliczyć dzikie róże, kaliny, derenie, głogi.

Oprócz roślinności drzewiastej i krzewiastej, obowiązkowe w takim ogrodzie są byliny, czyli rośliny wieloletnie. Przy doborze należy zwrócić uwagę na warunki siedliskowe i nasłonecznienie. Do mokrych gleb sprawdzi się kosaciec syberyjski, wiązówka błotna czy też krwawnic pospolita.

Ogród naturalistyczny rośliny

Niezbędne elementy w ogrodzie naturalistycznym

Nie ma szans na efekt naturalności w ogrodzie bez łąki kwietnej. Jest ona elementem, bez którego ciężko wyobrazić sobie taki efekt. Jest ona doskonałą alternatywą dla trawnika- doda uroku i nie wymaga dużo pracy. Natura przecież nie stworzyła kosiarek. Zamiast nich mamy zwierzęta, które spożywają trawę. Jednak prawdopodobnie większość z nas nie chciałaby wprowadzać na teren swojego reprezentacyjnego ogrodu krów, kóz czy też owiec.

Elementy małej architektury, takie jak np. altany, buduje się z desek. Wartą uwagi dekoracją są głazy. Należy zachować umiar, nie można przesadzić z dodatkami.

W projekcie można zastosować ogrodzenie drewniane. Po więcej informacji zajrzyj tutaj.