Planując ocieplenie domu wielu inwestorów rozważa wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego. Wpływ na decyzję ma nie tylko cena, ale również opinie fachowców oraz właściwości użytkowe samego materiału. Na rynku od lat dostępne są dwa główne rodzaje materiału do ocieplenia: wełna i styropian. Oba te rozwiązania mogą być stosowane w nowych budynkach oraz tych istniejących, które są poddawane termomodernizacji. Okazuje się, że pomiędzy wełną i styropianem istnieją znaczące różnice, które mogą wpłynąć na wybór i tym samym na całą inwestycję termomodernizacyjną.
Właściwości styropianu
Styropian to materiał termoizolacyjny, który jest mieszaniną polistyrenu oraz gazu. W procesie spieniania granulat polistyrenu zwiększa swoją objętość kilkadziesiąt razy, co sprawia, że w milionach mikroskopijnych komórek zamknięte jest powietrze, których bardzo cienkie ściany stanowi polistyren. To powoduje, że spieniony polistyren staje się doskonałym izolatorem cieplnym. Styropian jest materiałem sklasyfikowanym jako nierozprzestrzeniający ognia. Jest łatwiejszy w montażu niż wełna mineralna, co znacząco wpływa na koszt robocizny. Obróbka, przycinanie, szlifowanie wełny jest bardziej uciążliwe, dlatego koszt 1m2 jest wyższy w przypadku wełny. Styropian ma niższe parametry w zakresie tzw. paroprzepuszczalności – czyli przepuszczania pary wodnej. Stąd panująca od lat opinia, że ściany ocieplone wełną są „oddychające”. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów styropianu o różnej grubości. Najczęściej stosowany jest biały styropian EPS, choć w ostatnich latach popularność zyskuje styropian grafitowy, który ma lepszy współczynnik przenikania ciepła, co w praktyce oznacza możliwość zastosowania styropianu o mniejszej grubości zachowując przy tym oczekiwany parametry izolacyjne.
Właściwości wełny mineralnej
Wełna mineralna dostępna na rynku to najczęściej wełna skalna (głównym surowcem do jej produkcji jest bazalt) oraz wełna szklana (powstała z piasku kwarcowego i tzw. stłuczki szklanej). Podobnie jak w przypadku styropianu dużą izolacyjność termiczną wełna uzyskuje poprzez miliony mikroskopijnych komórek zbudowanych z nitek wełny oraz uwięzionego w nich powietrza. Wełna sprzedawana jest w formie płyt. Jest to materiał niechętnie stosowany przez wykonawców z uwagi na uciążliwość jej obróbki i dużą pracochłonność. Należy jednak podkreślić, że wełna jest doskonałym izolatorem cieplnym, efektywnie przepuszcza parę wodną i jest materiałem całkowicie niepalnym. Ten parametr znajduje zastosowanie w prawie budowlanym, zgodnie z którym powyżej określonej wysokości budynek musi zostać ocieplony wełną. Wełna nie cieszy się tak dużą popularnością wśród inwestorów w zakresie ocieplenia elewacji ze względu na koszty robocizny, choć wciąż jest na nią zapotrzebowanie. Zdecydowanie częściej wełna jest stosowana jako izolator cieplny poddasza, tutaj nie ma sobie równych.