e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

ogród przydomowy
Ogród

Ogród przydomowy – jak go urządzić?

Ogród przydomowy to miejsce, o który marzy wiele osób. Teren może być strefą relaksu, rekreacji i wspaniałą wizytówką całej działki. Aby tak się stało, trzeba go odpowiednio zaaranżować. Co powinien zawierać ogród przydomowy? Jakie elementy należy uwzględnić w projekcie?

Jak urządzić ogród przydomowy

Zieleń

Główną rolę w każdym ogrodzie odgrywa roślinność. To właśnie ona wprowadza do otoczenia energię, świeżość i miłą aurę. Ogród przydomowy musi zatem uwzględniać adekwatną do powierzchni działki liczbę roślin. Jeśli posadzimy ich zbyt wiele, może stanowić to w przyszłości problem. Należy też pamiętać o zachowaniu określonych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Rośliny nie mogą być też posadzone zbyt blisko sprzętów, budynków, ogrodzenia itp.
Ogród przydomowy to miejsce na bujne krzewy i kolorowe rabatki z pięknymi kwiatami. Dobrze będą prezentować się np. piwonie, róże, hortensje, begonie, irysy, astry, chabry, a także bukszpan, bez, magnolia czy rododendron. Bardzo popularne są także tuje i roślinność iglasta. Wiele osób wydziela też specjalne miejsce na zioła i warzywa. Istotną rolę w ogrodzie odgrywa oczywiście zadbany trawnik.

Zobacz też jak rozplanować prace w ogrodzie na cały rok

Ogrodzenie i ścieżka

Ogród przydomowy otoczony jest ogrodzeniem, które powinno być estetyczne i współgrające z resztą terenu. Może mieć dowolną formę, np. kamiennego murku, drewnianego płota, metalowej siatki. Często rolę ogrodzenia odgrywają żywopłoty. Ważnym punktem działki jest też ścieżka, której styl powinien odpowiadać klimatowi, w jakim urządzony jest cały ogród i dom. Do jej zrobienia wykorzystuje się najczęściej drewno, kamienie, żwir, cegłę, kostkę brukową lub płyty betonowe.

Meble i sprzęty

W funkcjonalnym ogrodzie nie może zabraknąć mebli. Z pewnością najważniejszym elementem wielu takich terenów jest stół z parasolem i wygodne miejsca do siedzenia, np. krzesła, fotele, ławy, leżaki. Popularne w ostatnich latach są zestawy, w skład których wchodzi komfortowa kanapa. Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów – ważne, aby były trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej spotykane są wersje rattanowe, drewniane, aluminiowe, wiklinowe i plastikowe. Dodatkowo na terenie działki zwykle umieszcza się, wedle potrzeb, różnorodne sprzęty i obiekty. W ogrodzie może znaleźć się np. basen, hamak, huśtawka, piaskownica, trampolina, grill murowany, altana, sauna.

ogród przydomowy meble sprzęt

Oświetlenie

Ogród przydomowy zyskuje bardzo wiele dzięki elementom oświetleniowym. Po zachodzie słońca wprowadzają one wyjątkowy klimat, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i dobrą widoczność otoczenia. Idealnie sprawdzają się do tego różne modele specjalnych lamp zewnętrznych. Wiele właścicieli ogrodów montuje kule solarne, a także dekoruje teren świecącymi dekoracjami, takimi jak lampiony, świece czy świeczniki.

Sprawdź też, jak wygląda ogród naturalistyczny