e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

termoizolacja poddasza
Budownictwo

Jak wykonać termoizolację poddasza?

Odpowiednio wykonana termoizolacja znacząco obniża koszty ogrzewania, ale też zapewnia komfort cieplny. Nie można również zapominać o tym, że decydując się na nią chroni się środowisko, wszak zużycie energii jest zdecydowanie mniejsze. Wiele osób popełnia błąd i zwyczajnie nie ociepla poddasza, co powoduje utratę ciepła na poziomie 25%. Czas dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinna wyglądać izolacja poddasza i jaki materiał wybrać.

Izolacja poddasza – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Na początek przed inwestorem stoi trudna decyzja, jaki materiał izolacyjny wybrać. Bardzo często stawia się na wełnę mineralną i tutaj do wyboru jest wełna szklana bądź skalna. Trzeba przyznać, że oba te materiały mają dobre parametry techniczne, przy czym pewną przewagę ma wełna szklana, a to dlatego, że ma lepszy współczynnik izolacji akustycznej. Nie należy stosować tutaj materiałów z elastycznych włókien, a także twardych płyt. Wynika to z faktu, że naprawdę trudno je dopasować do załamań w konstrukcji dachu. Decydując się na wełnę mineralną zyskuje się naprawdę dobre rozwiązanie, gdyż jest ona relatywnie tania, ale też możecie dotrzeć do każdego załamania czy narożników. A więc za pomocą wełny wypełnicie każdą przestrzeń. Nie zapomnijcie jeszcze, że decydując się na tę metodę potrzebne są Wam profile, łączniki wzdłużne do profili czy wkręty mocujące. Nie można zapomnieć jeszcze o folii wysokoparoprzepuszczalnej oraz folii paroizolacyjnej. Niezbędna jest to taśma izolacyjna.

Pianka poliuretanowa – czy warto z niej wykonać izolację?

Coraz większą popularnością cieszy się też izolacja natryskowa, a dokładnie izolacja natryskowa pianką poliuretanową. Niestety takie rozwiązanie ma jedną dużą wadę, a mianowicie jest kosztowne. Ale z drugiej strony pianka poliuretanowa ma naprawdę dobre właściwości termoizolacyjne i przeciwwilgociowe. Aby ją nałożyć trzeba posiadać specjalistyczny sprzęt i umiejętności. Stąd też w przeciwieństwie do izolacji z wełny mineralnej taką pracę powinniście powierzyć fachowcom. Niewątpliwie dużą zaletą pianki jest fakt, że wypełnia nawet najmniejszą szczelinę, przez którą mogłoby uciekać ciepło. Sprawdzi się nawet do termoizolacji poddasza, które ma skomplikowany kształt. Oczywiście to nadal nie koniec jej zalet, bo jedną z największych jest także to, że czas pracy np. na zaizolowanie poddasza o powierzchni 100 m2 wyniesie zaledwie kilka godzin. Termoizolacja z pianki poliuretanowej jest też niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale też rozwój grzybów czy pleśni.

Czy warto wykonać izolację ze styropianu?

Dostępna jest jeszcze metoda izolacji poddasza za pomocą styropianu. Wiele osób sądzi, że styropian można stosować tylko do ocieplania murów. Jednak nic bardziej mylnego. Izolacja styropianem zapewnia naprawdę dobre właściwości i zapobiega mostkom termicznym. Do wyboru macie biały i szary styropian. Szary jest produkowany z dodatkiem grafitu i choć jest cieńszy, to zapewnia lepszą izolację termiczną. Oczywiście jest też droższy. Można go montować nakrokwiowo, zaś między krokwiami najlepiej użyć białego styropianu. Nie zapomnijcie jeszcze o wyborze kleju. Możecie zakupić dobre kleje poliuretanowe w Ataszek.pl, które sprawdzą się do takiej pracy. Styropian ma jedną wadę, a mianowicie nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej. Jednak nie jest to bardzo uciążliwe. Również montaż nie nastręcza problemów.

Ekologiczna termoizolacja poddasza

Można jeszcze zastosować izolację ekologiczną i wbrew pozorom i tutaj wybór nie jest mały. W tym przypadku doskonale sprawdza się izolacja z owczej wełny, ale też izolacja z włókien drzewnych czy wełny konopnej. Wbrew pozorom takie rozwiązanie jest bardzo trwałe. Dodatkowo ograniczacie powstawanie odpadów. To także bezpieczeństwo biologiczne. Np. włókna drzewne zapobiegają kondensacji wilgoci, a więc także grzybowi i pleśni. Dobre właściwości termoizolacyjne mają włókna celulozowe. Z racji tego, że zapewniają wymianę gazową, to w ich przypadku nie ma konieczności stosowania folii paroizolacyjnej. Nie zapomnijcie jeszcze o zastosowaniu odpowiedniego spoiwa. Tutaj kleje poliuretanowe dobrze się sprawdzą.