Zmiany klimatyczne coraz poważniej oddziałują na życie ludzi. Dlatego tak dużo w ostatnim czasie mówi się o odnawialnych źródłach energii, które stanowią przyszłość. Fotowoltaika, czy pompy ciepła to urządzenia, przy pomocy których można pozyskać energię ze słońca czy z powietrza. Jest to znakomite rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, budując lub remontując dom. Należy także uwzględnić sposób magazynowania nadwyżek prądu, gdyż takie sytuacje będą miały miejsce.
Co zrobić z nadprodukcją energii?
System fotowoltaiczny pozwala w dużej mierze uniezależnić się od dostaw prądu. Montując panele, należy jednak wziąć pod uwagę, że system produkuje różną ilość prądu w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Dodatkowo gospodarstwo domowe zużywa znacznie więcej energii zimą niż latem. Dlatego często powstają nadwyżki prądu, które powinny być magazynowane. Najwięcej gospodarstw domowych decyduje się na oddanie nadprodukcji energii do przedsiębiorstwa energetycznego i odebranie jej w momencie, w którym będzie istniała taka konieczność. Należy jednak pamiętać, że odebrać można jedynie 70% lub 80%. Jest to więc starta. Można oczywiście dostosować zapotrzebowanie na energię, montując dodatkowo pompę ciepła. Jednak idealną opcją jest magazynowanie energii.
Czym są magazyny energii?
Wraz ze wzrostem zainteresowania odnawialnymi źródłami energii na rynku pojawiły się magazyny energii, które mogą być używane przez gospodarstwa domowe i duże przedsiębiorstwa. Są to urządzenia, które pozwalają w sposób bezpieczny gromadzić nadmiar energii, aby wykorzystać ją w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie pozwala w pełni uniezależnić się do dostawcy prądu, a dodatkowo można czuć się bezpiecznie w każdym momencie. Nie trzeba się przejmować tym, że będą braki w dostępie prądu czy wiatr zerwie linię energetyczną. Dostępne są magazyny energii różnych marek o różnych pojemnościach.
Jak wybrać magazyn energii?
Przede wszystkim inny magazyn będzie odpowiedni dla gospodarstwa domowego, a inny dla dużej firmy. Najważniejsze jest to, aby wybrać magazyn, który reguluje moc w czasie niestabilnej pracy odnawialnych źródeł energii. Pozwoli to zabezpieczyć właściciela przed brakiem prądu. Magazyny energii muszą pokryć także zapotrzebowanie na energię w szczytowych momentach. Ich zadaniem jest również likwidacja zakłóceń, które mogą obniżyć jakość prądu. Magazyny energii powinny ograniczać skutki przeciążeń oraz zarządzać bierną mocą. W przypadku gospodarstw domowych nie bez znaczenia jest także aspekt wizualny, który należy wziąć pod uwagę. Bardzo często magazyn ustawiany jest w przedpokoju lub nawet w salonie, dlatego powinien on pasować do aranżacji wnętrza. Podczas wyboru magazynu energii należy wziąć pod uwagę pełne cykle, czyli ile razy może akumulator zostać w pełni naładowany i rozładowany. Najczęściej producenci ogniw litowo-jonowych gwarantują maksymalną liczbę cykli w wysokości 10.000, co mniej więcej wystarcza do 8 lat. Warto także sprawdzić warunki i okres gwarancji. Najczęściej znani producenci udzielają gwarancji na okres 10 lat.
Czy magazyny energii są drogie?
Niestety wiele osób mieszkających w domkach jednorodzinnych i posiadających panele fotowoltaiczne nie jest w stanie zapłacić jeszcze za magazyn energii. Jest to dość drogie rozwiązanie. Najtańsze modele można znaleźć za około 10 000 złotych, a ich pojemność wynosi od 3 kWh do około 10 kWh. Oczywiście cena wzrasta adekwatnie do mocy. Jednak taki magazyn za około 10 000 złotych w zupełności wystarczy dla domku jednorodzinnego.