Ogród zimowy to miejsce relaksu, w którym rzeczywiście można odpocząć i zrelaksować się. Jednocześnie, aby tak się stało bardzo ważna jest funkcjonalność i estetyka tego miejsca. Dziś przedstawimy Wam ważne zasady dotyczące przygotowania tego miejsca. Koniecznie więc poznajcie sprawdzone rady.
Ogród zimowy – o doborze materiałów słów kilka
Ogrody zimowe cieszą się coraz większą popularnością, co jest w pełni zrozumiałe, wszak dzięki nim zyskuje się strefę relaksu, w której kawa smakuje obłędnie. Jednocześnie korzystanie z ogrodu zimowego jest przyjemne przez cały rok. Latem daje nam ochłodę, z kolei zimą temperatura w nim jest wyższa niż na dworze. Ale wiadomo, że trzeba go właściwie zaaranżować. I na pewno kluczowe znaczenie ma sam dobór materiałów. Powinny być one trwałe, mocne i niezawodne. Zasadniczo temperatura, która w nim panuje może wynosić zaledwie około 10-15 stopni Celsjusza. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że zimą będziecie marznąć. Jeżeli wybierzecie szyby termoizolacyjne, a dodatkowo też ściany będą ocieplone, to koszt dogrzewania nie będzie wysoki. Wystarczy tylko zastosować grzejnik elektryczny bądź też klimatyzator. Ważne są też materiały, jakimi pokryjecie podłogę oraz ściany. Naszym zdaniem najlepiej postawić na panele winylowe, które są niezawodne. Są mocne, odporne na uszkodzenia, ale i utrzymanie ich w czystości nie nastręcza problemów. Do tego nie butwieją pod wpływem wilgoci. W przypadku wyboru farby na ściany dla zasady najlepiej wybrać farby plamoodporne.
Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu zimowego?
Czas wybrać oświetlenie, wszak i ono ma duże znaczenie. Jako, że temperatura w ogrodzie zimowym może oscylować nawet na poziomie 10 stopni Celsjusza, a w przypadku nieocieplenia domu może być jeszcze niższa, zaleca się wybór lamp zewnętrznych. Są one odporniejsze na niższe temperatury. Oczywiście należy dobrać je pod kątem estetyki samego ogrodu. Jeżeli lubicie styl glamour to lampa zewnętrzna może być nie tylko praktycznym przedmiotem, ale też świetną dekoracją. Tutaj zaleca się stosowanie lamp zewnętrznych w kolorze białym. Można też postawić na minimalizm i wybrać lampę zewnętrzną imitującą naturalne drewno. Jeżeli lubicie bardziej surowy styl, to naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie model z obudową imitującą beton. A więc jest z czego wybierać. Tutaj zachęcamy do lamp zewnętrznych w wersji wiszącej typu kinkiety, ale też można postawić na lampę stojącą, która dobrze będzie się prezentować, gdy umieścimy ją obok foteli.
Jak urządzić ogród zimowy?
Skoro już wiecie jaka lampa zewnętrzna będzie dla Was idealna i wiecie też jak ważny jest wybór materiałów, to czas pomyśleć o przygotowaniu aranżacji. Jako, że to miejsce ma zapewniać komfort i wygodę także na co dzień, to przyda się dobry komplet wypoczynkowy. Można postawić na taki z techno-rattanu. Jest stosunkowo mocny, dobrze się prezentuje, a i jego cena jest korzystna. Ale możecie wybrać fotele wiklinowe bądź też postawić na komplet z drzewa egzotycznego. Możecie nawet postawić na naturalne drewno, które za sprawą słoi oraz sęków będzie zachwycać unikalnym rysunkiem drewna. Rzecz jasna nie zapomnijcie o impregnacji tego materiału. Dla jeszcze większej wygody można umieścić w ogrodzie zimowym półki na książki, choć rzecz jasna bardzo ważne są też rośliny.
Jakie rośliny do ogrodu zimowego?
Oczywiście wszystko zależy od tego jakie macie umiejętności i jak dobrze znacie się na roślinach. Trzeba tutaj mierzyć siły na zamiary i wybierać takie gatunki, nad którymi opieka nie będzie sprawiała Wam problemu. I trzeba przyznać, że jest ich dużo. Można choćby postawić na różne kaktusy, które są naprawdę łatwe w pielęgnacji, a zasadniczo wymagają jej naprawdę niewiele. Możecie jeszcze postawić na hibiskusy czy azalie indyjskie. Wyobraźcie sobie, że drzewka cytrynowe również dobrze sprawdzą się w ogrodach zimowych. Dla bardziej zaawansowanych ogrodników polecamy gardenie czy zaślazy bądź też kamelie.
Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, a Wasz ogród zimowy będzie zachwycał w każdym, nawet najmniejszym centymetrze. Stanie się też Waszą oazą spokoju i relaksu.