Powszechnie stosowane w serwisach samochodowych, profesjonalnych warsztatach i firmach budowlanych, różnorodne narzędzia pneumatyczne coraz chętniej wybierane są również przez użytkowników prywatnych. Czy zakup tego typu narzędzi ma sens, jeśli zamierzamy korzystać z nich wyłącznie przy okazji realizacji drobnych prac remontowych? Kiedy zdecydować się na zakup takiego sprzętu i jakie są jego przewagi nad standardowymi elektronarzędziami?
Co to są narzędzia pneumatyczne?
Pneumatyka to zbiorcze określenie technik wykorzystania powietrza znajdującego się pod ciśnieniem. Narzędzia pneumatyczne są sprzętem zdolnym do przetwarzania energii sprężonego powietrza na ruch obrotowy lub postępowy. Dzięki temu nie trzeba podłączać ich do prądu i wyposażać w skomplikowane, ciężkie oraz drogie silniki elektryczne, a także inne elektroniczne akcesoria. Wystarczy zapewnić im stały dostęp do sprężonego powietrza wytwarzanego przez kompresor. Brak silnika elektrycznego sprawia, że jest to sprzęt nie tylko mniej zawodny w działaniu od elektronarzędzi, ale i zdecydowanie sprawniejszy oraz co równie ważne, tańszy i często dużo od nich lżejszy. Do najpopularniejszych kategorii warsztatowych narzędzi pneumatycznych zalicza się klucze udarowe i pistolety malarskie, ale w sprzedaży dostępne są również charakteryzujące się dużą mocą działania młoty udarowe, nitownice oraz szlifierki.
Zalety narzędzi na sprężone powietrze
Do największych zalet narzędzi pneumatycznych zalicza się ich prostą konstrukcję, co ma bezpośrednie przełożenie na małą awaryjność takiego sprzętu oraz dużą sprawność jego działania. Brak silnika elektrycznego sprawia, że narzędzia pneumatyczne nie iskrzą, w związku z czym mogą być stosowane w środowisku zagrożonym wybuchem. Takie narzędzia również się nie grzeją, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w pracy ciągłej. Brak silnika to także mniejsza waga i związane z tym mniejsze rozmiary urządzenia. Taki sprzęt jest bardziej ergonomiczny, a tym samym wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że narzędzia na sprężone powietrze wymagają kompresora, który jest drogi, a jego użytkowanie jest niewygodne, głośne i generuje dodatkowe koszty. Tym samym nie jest to sprzęt dla każdego.
Na zakup narzędzi pneumatycznych warto zdecydować się wówczas, gdy do dyspozycji mamy większy, wydzielony warsztat, w którym możemy ustawić kompresor. Takie narzędzia najlepiej sprawdzają się w pracy ciągłej. W sporadycznych zastosowaniach domowych wciąż wygodniejszą opcją są tradycyjne elektronarzędzia, do których działania nie jest potrzebny kompresor, a jedynie prąd elektryczny.