e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

Skraplanie pary wodnej
Dom

Skraplanie pary wodnej na ścianach i oknach – Jak temu zapobiec?

Skraplanie wody na oknach, inaczej płaczące okna, jest zjawiskiem dość powszechnym. Najczęściej problem ten ma miejsce w okresie zimowym, kiedy to za oknem robi się zimniej, a w domu otula nas przyjemne ciepełko. Dla wielu ludzi jest to coś normalnego i nie przykuwa do tego większej uwagi. Jednak, jeśli ta sytuacja towarzyszy codziennie w naszym domu, może to świadczyć o pewnych problemach naszego budynku i wentylacji. Jak zapobiec skraplania się wody na ścianach i oknach? Dlaczego ona w ogóle się skrapla? Czytajcie dalej, a my odpowiemy na te pytania!

Dlaczego na oknach i ścianach skrapla się woda?

To zjawisko najczęściej występuje w kuchni, łazience, albo podczas prania. Dzieje się tak, ponieważ nasza wentylacja ma problem z odprowadzeniem nadmiaru pary wodnej, a to w konsekwencji prowadzi do zwiększenia się poziomu wilgoci w naszym domu. W tym wypadku wystarczy uchylić okno lub włączyć wentylator wyciągowy, aby pozbyć się nadmiaru pary wodnej.

Niemniej jednak, gdy zjawisko pojawia się w pokojach lub dość często mamy zaparowane okna, bez konkretnego powodu, może to świadczyć o poważnych przyczynach, wynikających z wad naszej wentylacji.

Przyczyny i skutki skraplania pary wodnej

Głównymi przypadkami, przez które dochodzi do skraplania pary wodnej, a są nimi:

  1. obniżona temperatura wewnętrznej powierzchni przegrody;
  2. zbyt duża wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Najczęściej mamy do czynienia z wystąpieniem tych dwóch przypadków jednocześnie. Jeśli na ścianach mamy już wilgoć, lub co gorsza – wykwity pleśni – najpierw trzeba będzie wyeliminować przyczynę. Będzie nim przeciek wody z zewnątrz lub z instalacji. Jeśli wilgotność powietrza względna nie przekracza 40-45%, można uznać ją za poprawną, a winą obarczyć zbyt zimne przegrody.

Większa wilgotność powietrza (powyżej 60%) wskazywać będzie na wentylację jako jedną z przyczyn. Jeśli jesteśmy pewni, że emisja wilgoci wynikająca z eksploatacji domu (gotowanie, pranie, itp.) jest prawidłowa i w normie, to poprawa działania systemu wentylacyjnego może wystarczyć do zlikwidowania tego problemu.

Wentylacja mechaniczna + rury do rekuperacji to najlepsze rozwiązanie tego problemu. Klasyczna wentylacja grawitacyjna ma swoje wady i nie zawsze rozwiązuje występowanie zaparowanych szyb i ścian.  

Jak zapobiec skraplaniu się wody na oknach i szybach?

  1. Sprawdź działanie wentylacji – Gdy pomieszczenie nie ma wentylacji, albo działa ona nie sprawnie, zadbaj o jej naprawę lub wykonanie nowego ciągu wentylacyjnego. W pokojach na ogół nie ma wentylacji. Jeżeli w łazience lub kuchni wentylacja grawitacyjna nie spełnia swoich funkcji, to warto zainteresować się wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła od Ventido.pl. Rekuperacja w zestawie posiada wentylator wyciągowy, który “wymusza” odciągnięcie pary wodnej z pomieszczeń.
  2. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu – Prawidłowa wilgotność w domu to ok. 40-50%. Jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio dogrzane, to wilgotność wzrasta. Istotnym jest, aby utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach na poziomie 21 stopni Celsjusza.
  3. Instalacja nawiewników – Mogą być zamontowane w oknach lub ścianach. Nawiewniki doprowadzają świeże powietrze nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. To w konsekwencji pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega skraplaniu się wody.
  4. Wietrzenie mieszkania – Regularne wietrzenie mieszkania, nawet zimą, zapobiega utrzymywaniu się wilgoci w pomieszczeniu, a tym samym skraplaniu się wody na oknach.
  5. Osuszacz powietrza – Skraplająca się woda na oknach i ścianach świadczy o dużej wilgotności powietrza, a to z kolei nie jest dobre dla domowników. W takim klimacie mogą rozwijać się różne choroby układu oddechowego, szczególnie u małych dzieci. W miejscach, gdzie wilgotność powietrza przekracza 50% warto zamontować osuszacz powietrza.
  6. Wentylator wyciągowy – Bardzo często zdarza się, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie radzi sobie z wilgocią w naszym domu, dlatego warto zainstalować rekuperacja z odzyskiem ciepła, która natychmiastowo pomoże w rozwiązaniu tego problemu.
  7. Rozszczelnianie okien – Zamiast wietrzenia można rozszczelnić okna. Nowoczesne okna posiadają taką możliwość, wystarczy klamkę okienną przekręcić o kąt 45 stopni. Okno jest zamknięte, ale pozwala na przepływ powietrza.