Budowa domu to dla wielu ludzi spełnienie marzeń. Żadne mieszkanie w bloku nie daje takiego komfortu jak dom. Dodatkowo, posiadanie ogrodu powoduje, że można czuć się nadzwyczaj swobodnie. Jednak, zanim inwestor będzie mógł cieszyć się własnym domem, musi przejść długą drogę, która nie zawsze jest usłana budowlanymi różami. Cały proces można podzielić na kilka etapów: stan zerowy, surowy otwarty, surowy zamknięty i deweloperski.
Od stanu zerowego do deweloperskiego
Zanim jeszcze na dobre rozpoczną się prace związane z budową, niezbędne jest wykonanie solidnej izolacji podziemnej. Później przechodzi się do wykonania ścian zewnętrznych i stropów, a także schodów betonowych, jeśli dom będzie dwukondygnacyjny. Te wszystkie elementy określa się mianem stanu surowego otwartego. Kolejnym etapem jest konstrukcja dachu wraz z pokryciem. Jest to też czas, kiedy wykonuje się termoizolacje dachu. Wielu inwestorów mówi, że ten etap budowy pochłania około 40 proc. całego, zakładanego budżetu. Zamontowanie okien i drzwi powoduje, że budynek osiąga stan surowy zamknięty.
Stan deweloperski co wchodzi w skład?
Nie istnieje jedna, jasno określona definicja stanu deweloperskiego. Z praktyki wynika, że tym mianem określa się budynek, który inwestor odbiera od firmy deweloperskiej. Za pewien standard uznaje się wykonanie prac związanych z ociepleniem, instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą, tynki i wylewki lub posadzki, osadzenie drzwi zewnętrznych, zamontowanie grzejników. Ogólnie stan deweloperski powinien umożliwić rozpoczęcie prac wykończeniowych. Oczywiście w skład stanu deweloperskiego wchodzą także prace związane z wykończeniem domu na zewnątrz. Mowa tutaj o ociepleniu dachu wraz z wykonaniem podbitki, ocieplenie elewacji, montaż rynien, a nawet przygotowanie podjazdu.
Różne pojęcia stanu deweloperskiego
Jak już zostało wspomniane, pojęcie stanu deweloperskiego stanowi termin umowny i firmy deweloperskie przyjmują różne standardy, dlatego kluczowe jest, aby w umowie jasno określić szczegóły.
Bardzo popularny jest termin „stan deweloperski podwyższony”, na który decyduje się coraz więcej inwestorów. W zakres prac może wchodzić, tzw. biały montaż, czyli zamontowanie elementów wyposażenia kuchni i łazienki lub pomalowanie ścian i sufitów na biało. Wykonanie poszczególnych etapów budowy powinno być poprzedzone spisaniem umowy, określającej zakres wszystkich robót. Należy także pamiętać o tym, że stan deweloperski nie jest tym samym, co wykończenie pod przysłowiowy klucz.