Uprawa własnych warzyw staje się coraz to bardziej popularna. Coraz to młodsze społeczeństwo zaczyna interesować się tematyką upraw ogrodowych. Spowodowane jest to przede wszystkim rosnącym zainteresowaniem na produkty bio oraz zdrowy styl życia. Nie każdy jednak gospodaruje wystarczającą wiedzą na ten temat lub nie ma wystarczających możliwości aby zaplanować ogród warzywny przy domu. W takim przypadku może to się zakończyć brakiem pożądanych plonów. Jeszcze gorszym skutkiem może być zniechęcenie początkującego ogrodnika do dalszej pracy. Dlatego warto znać kilka kluczowych zasad.
Na początek – pomysł na ogródek warzywny
Zaczynając, dobrze jest mieć wizję, inspiracje. W Internecie można znaleźć mnóstwo zdjęć i rysunków, które zmotywują do pracy. Poza aspektem wizualnym należy zastanowić się również jakie przeznaczenie użytkowe będzie miał projektowany ogród warzywny. Następnie, na tej podstawie, można rozpocząć wstępny dobór odpowiednich warzyw na podstawie ich właściwości odżywczych, kolorów.
Plan na ogród warzywny
Trudnością dla osób zaczynających może być właśnie plan, projekt ogrodu. Dlatego należy zwrócić tu uwagę na takie elementy, jak:
- warunki glebowe i stanowisko terenu
- tolerancja roślin względem otoczenia
- terminy siewu i zbioru warzyw
- wysokość i pokrój projektowanych warzyw
Brzmi skomplikowanie, ale właściwie podczas pracy każdy z tych elementów wpadłby nam do głowy.
Koszty ogrodu warzywnego
Jeżeli chodzi o koszty, tak naprawdę wszystko zależy od wielkości ogrodu i gatunków roślin. Początkująca osoba po pierwsze powinna zacząć od mniejszego terenu i wybrać warzywa, które nie są zbyt wymagające. Elementy budowlane przy takiej wielkości nie będą dużą kwotą. Można łatwo i szybko obliczyć ich koszty dzięki wyszukiwarce internetowej. Ceny nasion są zależne od popularności i ilości w jakiej zostają zamawiane. Ogródek warzywny ogólnie nie stanowi dużej inwestycji a koszty zwrócą się w kolejnych latach uprawy.
Zobacz na czym polega budowa ścieżki z kamienia polnego
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga ogród warzywny?
Ogrody warzywne niestety nie należą do prostych pod względem pielęgnacji. Inwestor musi zadbać m.in o odpowiednie nawodnienie, nawożenie, czy też zabezpieczenie roślin na zimę
Jeżeli nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z nawozami, dobór powinno się skonsultować ze specjalistą. Warto w tym celu posurfować po internecie lub po prostu podejść do sklepu ogrodniczego.
Zobacz też jak urządzić ogród przydomowy
Ogród warzywny przy domu – podsumowanie
Przygotowany projekt i wystarczającą ilość motywacji to połowa sukcesu. Brak wiedzy, który jest często przeszkodą, można zawsze uzupełnić. Wiele osób rezygnuje z inwestycji, ponieważ o wiele łatwiej jest po prostu kupić warzywa w sklepie. Nie jest to oczywiście kłamstwem, ale później można się przekonać, że radość z wyhodowanych roślin we własnym ogródku warzywny jest bezcenna.