W ogrodzie nie da się zrobić wszystkiego na raz. Poszczególne prace należy wykonywać w określonych miesiącach. Co więcej, wiadome jest, że rośliny potrzebują czasu i odpowiednich warunków. Poniżej opisaliśmy kalendarz prac w ogrodzie na czynności wykonywane w poszczególnych miesiącach. Warto je znać- natura nie toleruje spóźnień. Mając je na uwadze, na pewno nie zapomnisz o najważniejszych zadaniach.
Wiosna i kalendarz ogrodnika
Wiosna w Polsce jak każda inna pora roku, bywa bardzo zaskakująca. Z punktu widzenia ogrodnika, mimo przeszkód jest bardzo pracowita. Kalendarz prac w ogrodzie skupia się głównie na niej.
W pierwszej kolejności bierzemy się za porządki- zaczynamy już w marcu. Grabimy liście, resztki po roślinach. Gleba również wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Warto ją przekopać, przeprowadzić wertykulację, aerację. Dopiero teraz można rozpocząć wysiew roślin, warzywa i kwiaty. Nie zapominajcie o odpowiednim nawożeniu, gdy zależy wam na owocnych plonach.
Należy zachować szczególną ostrożność jeżeli chodzi o przymrozki. Według starych wierzeń ludowych, po zimnej Zośce, czyli po 15 maja, nie powinno już być przymrozków i nie ma.
Sprawdź, jak zacząć przygodę z ogrodem warzywnym
Lato w ogrodzie
W gorące dni nie można zapomnieć o podlewaniu roślin. Woda jest niezbędnym elementem, który pozwoli utrzymać roślinność w dobrej kondycji. Nie wolno podlewać roślin podczas bardzo wysokich temperatur- grozi to poparzeniem. Szczególnie ważne jest to, aby pamiętać o nawadnianiu trawnika. Jeżeli chcemy dobrze o niego zadbać, warto zainwestować w system nawadniający- szczególnie sprawdzi się na większych powierzchniach.
W lecie niestety musimy zwiększyć częstotliwość koszenia. W kalendarz ogrodnika śmiało możemy wpisać cotygodniowe koszenie. Przy większej powierzchni taką czynność można uznać za całkiem dobry trening. Przy okazji pamiętajcie też o usuwaniu chwastów i przycinaniu roślin.
Jesienne prace w ogrodzie
Jesień bywa bardzo nieprzewidywalna. Po upalnym lecie z dnia na dzień może obniżyć się temperatura. Nie warto jej ufać. Oszacowanie, kiedy spadnie pierwszy śnieg nie należy do prostych zadań, szczególnie w Polsce. Poza zbieraniem liści czeka nas szereg innych robót. Jest to czas porządków, więc roboty w ogrodzie nie będzie brakować. Szerzej opisane czynności znajdziecie w osobnym artykule na stronie pod tym linkiem.
Ogród zimą
Zima w ogrodzie kojarzy się głównie ze śniegiem. Jeżeli spadnie go za dużo- czeka na nas kolejne zadanie. Musimy usuwać go wówczas z koron niektórych drzew i krzewów. Jednak jeżeli tego nie zrobimy, powłoka śnieżna może spowodować deformację krzewów i wyłamywanie pędów.
Prac jest o tej porze mniej a kalendarz ogrodnika ma więcej pustych pól. W takim razie, możesz skupić się wtedy na planowaniu ogrodu. Zainspiruj się różnymi projektami, poczytaj o wiosennych uprawach. Bez planu do działania ciężej będzie zabrać się za pracę na wiosnę.