e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

zwierzęta w ogrodzie jeż
Ogród

Zwierzęta pożyteczne w ogrodzie

Mali, nieproszeni goście ze świata zwierząt często nie są mile widziani w naszych ogrodach. Dla wielu są jedynie złodziejami lub powodem do zakupu odpowiednich środków. Kradną plony lub robią po kilka kęsów naszych ulubionych warzyw lub owoców. Gospodarz głowi się co zrobić, aby nie miały ochoty więcej do niego zaglądać.

Jednak te małe stworzenia potrafią czasem zdziałać więcej dobra niż wyrządzić strat. Pomogą nam na przykład w walce ze zwalczaniem szkodników roślin. Powinno się zadbać o to, aby miały wystarczające warunki do życia i aby chciały pozostać na naszej posesji.

mrówki w ogrodzie

Zwierzęta pożyteczne w ogrodzie- kogo zaliczyć?

Tak naprawdę małe robaki grasujące po naszym ogrodzie cały dzień pracują na naszą korzyść (pomijając oczywiście podjadanie, ale można to uznać za formę zapłaty). Wykonują ciężką pracę, a my tylko myślimy nad tym, jak się ich pozbyć. Mrówki spulchniają ziemię na trawniku, powstają dzięki temu przestrzenie na wodę lub powietrze. Dzięki temu stwarzają idealne warunki  dla rozwoju roślinności. Użyźniają też glebę dzięki oddawaniu odchodów w których skład wchodzi azot i fosfor. Gdyby jeszcze nie gryzły człowieka i nie dobierałyby się do jedzenia- byłoby naprawdę cudownie.

Z kolei na przykład żaby mogą nam zagwarantować spokojniejsze letnie chwile w ogrodzie. Ludzie zazwyczaj negatywnie podchodzą do tych stworzeń- są brzydkie i śliskie w dotyku. Prawda jest taka, że naprawdę mogą zdziałać dla nas wiele dobrego. Ich głównym pożywieniem są owady, więc działają właściwie jak środek owadobójczy. Wystarczy zorganizować dla nich dogodne warunki, tak aby częściej witały do naszych ogrodów. Może to być na przykład oczko wodne.

Zobacz, jak zaprojektować mały ogródek przydomowy

Do konkretów – jak zwabić wiewiórkę?

Za pewne dla wielu spotkaniu wiewiórki towarzyszy mnóstwo pozytywnych emocji. Kto by nie chciał mieć jej we własnym ogrodzie?  Wiewiórkę można przywołać do ogrodu na wiele sposobów. Może nie będzie to proste, ale zawsze warto spróbować. Przygotuj więc dla niej miejsce, gdzie będzie mogła się zatrzymać. Zaopatrz go w odpowiedni pokarm- nasiona, lub owoce. Miejsce to musi być spokojne, położone wystarczająco wysoko.

zwierzęta w ogrodzie wiewiórka

Złodzieje jabłek czyli co jedzą jeże ogrodowe

Każdy zapewne kojarzy obrazek jeża z jabłkiem na grzbiecie. Niestety, wprowadza on nas w bardzo błędne myślenie. Zwierzęta te nie jedzą wiele owoców, na pewno nie zaliczymy do nich jabłek. Z nich jedynie wydostają ukryte w nich robaki. Żywią się między innymi dżdżownicami, gąsienicami, ślimakami, czy też żukami.

Zima to okres kiedy o wiele ciężej będzie im zdobyć pokarm. Można im pomóc zostawiając dla nich w ogrodzie mokrą karmę dla kota, lub gotowaną wołowinę. Będzie to wystarczająco pożywny posiłek dla naszych przyjaciół jeży.

W temacie pracy, zobacz też jakie są podstawowe rodzaje prac w ogrodzie.