e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

jesień w ogrodzie
Ogród

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie udowadnia jak bardzo magiczna jest ta pora roku. To nie tylko czas porządków, ale także chwila wytchnienia. Ogrody o tej porze roku przybierają złote barwy, wprowadzają w klimat. Spadające liście, ostatnie plony- posiadacze działek muszą zmierzyć się z sezonowymi zadaniami. Często nie wiadomo od czego zacząć. Dlatego pojawia się więc pytanie- co robić jesienią w ogrodzie? Nie da się szybko i zwięźle odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim zależy to od jego przeznaczenia i sposobu użytkowania. Każdy ogród mierzy się z innymi zadaniami. Oczywiście w większym ogrodzie lista prac będzie o wiele dłuższa i zapewne nieco inna. Poniżej przedstawiliśmy kilka z podstawowych obowiązkowych zadań.

jesień w ogrodzie odpoczynek

Jesień w ogrodzie- co robić?

Pierwszą czynnością, która również  zamyka całą listę jest wypoczynek w ogrodzie. Warto zatrzymać się na chwilę.  Ludzie przejęci ilością zadań do wykonania nim spadnie pierwszy śnieg, zapominają jak piękna jest ta pora roku. Przypominamy, że zaraz po jesieni mamy mroźną zimę. Temperatura i opady mogą wtedy utrudnić nam wypoczynek w tym miejscu. Trzeba więc cieszyć się jesienią tak długo, jak się da.

Dopiero teraz, można przejść do konkretów. Dobrze zacząć po prostu od jesiennych porządków. Zbierz liście, plony, przytnij rośliny, które tego potrzebują. Jeżeli któreś z nich nie tolerują niskich temperatur- przenieś je do miejsca, w którym będą mogły przetrwać zimę. Usuń zmiany chorobowe które zauważysz na liściach- wydają się niepozorne ale potrafią zniszczyć całą roślinę.

Warto również już teraz zadbać o stan gleby. Co więc należy zrobić? Po odchwaszczeniu możesz przekopać ogród. Poprawi to strukturę i na pewno odwdzięczy się w plonach w kolejnym sezonie. 

Zobacz, jakie są podstawowe rodzaje prac w ogrodzie

jesień w ogrodzie liście

Jeżeli planujesz w kolejnym roku rośliny cebulowe, powinieneś zacząć o nich myśleć już we wrześniu. Sadzenie takich roślin powinno zostać wykonane do końca listopada, ale wszystko oczywiście zależy od pogody. Podobnie jest z roślinami z nasion, które kwitną wczesną wiosną, czyli na przykład niezapominajka, gipsówka, ubiorek, kosma lub czarnuszka.  Kwiaty z nasion sieje się we wrześniu.

Największą powierzchnię ogrodu stanowi zazwyczaj trawnik. Każdy ogrodnik o tej porze roku zazwyczaj ma go dość po lecie. Wtedy wymaga właściwie cotygodniowego koszenia. Jesienią również trzeba się o niego zatroszczyć. Należy kosić go tak długo, aż trawa przestanie rosnąć. Ponadto dodatkową motywacją do działania będą zbierane przy okazji liście, które na nim leżą. Warto też przy okazji zająć się wertykulacją trawnika, czyli pionowym cięciem darni. Jeżeli zrobisz to teraz, przyniesie to doskonałe efekty na wiosnę.

Nie pozostaje nam nic innego, niż życzyć wam powodzenia i spędzenia cudownych chwil w ogrodzie!

Dowiedz się więcej o beczce na deszczówkę