e-metalhurt.com.pl

budownictwo, dom, ogród

najtańszy sposób budowy domu
Budownictwo

Najtańszy sposób budowy domu

Obecnie panuje prawdziwy boom na budowanie domów. Pandemia przyczyniła się do tego, że coraz więcej ludzi rezygnuje z mieszkań w blokach, w których zamknięcie na kilka tygodni, niektórzy przypłacili traumą. Niestety, koszty związane z budową ciągle rosną, dlatego tak często pojawiają się pytania czy istnieją sposoby na oszczędności.

Wpływ technologii na koszty

Najtańszy sposób budowy domu to, tzw system gospodarczy, ale zanim o tym, to warto zwrócić uwagę na technologię, w której będzie powstawał dom. W Polsce ciągle najpopularniejsze są domu murowane, ponieważ uchodzą za trwałe i solidne. Jednak ogólny koszt takiego budynku może być bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od jakości użytych materiałów.

Ciekawym trendem w budownictwie jest technologia szkieletowa, która powoli staje się coraz powszechniejsza. Wielu inwestorów z ograniczonym budżetem decyduje się na taki wybór. Co prawda budynki te nie są tak trwałe jak murowane, to jednak ogólny koszt może być nawet o kilkanaście procent niższy. W Polsce dość ostrożnie podchodzi się do domów szkieletowych, ale w większości krajów Zachodniej Europy praktycznie się nie muruje.

Budowa systemem gospodarczym

Bez wątpienia jest to najtańsza metoda wybudowania domu. System gospodarzy zakłada, że najprostsze prace inwestor wykona samodzielnie, a do pozostałych zatrudni mniejsze i tańsze ekipy. Nie jest to łatwe zadanie, ale na pewno pozwoli na spore oszczędności. W porównaniu z systemem zleconym mogą one wynieść od 10 do 20 proc. Niestety, budując metodą gospodarczą, trzeba liczyć się z tym, że cała inwestycja przeciągnie się w czasie. W przypadku finansowania przy pomocy kredytu hipotecznego może to być kłopotliwe, ponieważ opóźnienia mogą spowodować, że inwestor nie dotrzyma terminów, co za tym idzie, bank wstrzyma wypłatę kolejnej transzy.

Oszczędności na etapie projektu

Największe oszczędności można zrobić już projektując dom i nie chodzi tutaj o cenę dokumentacji, ale samą specyfikację. Najtańszym sposobem budowy domu będzie rezygnacja z piwnicy. Brak podpiwniczenia pozwoli zaoszczędzić nawet 15 proc. Garaż także jest tym elementem, który skutecznie podnosi koszt inwestycji, dlatego planując ograniczenia w wydatkach, warto wziąć pod uwagę ten aspekt.

Ogromne znacznie ma bryła budynku: im prostsza, tym dom będzie tańszy w budowie. Najrozsądniej wybrać dom parterowy na planie prostokąta z możliwością zaadaptowania w przyszłości poddasza. Również kształt dachu wpływa na ogólną cenę inwestycji. Najtaniej będzie wybrać dach dwuspadowy bez lukarn i dużej ilości okien dachowych.

Sprawdź, po jakim czasie następuje umocnienie prawa na budowę